Dívka se probudila z kómatu a mluvila německy

V dubnu roku 2010 se v Chorvatsku stala velmi zvláštní věc. Dospívající 13letá dívka se v nemocnici probrala z kómatu a místo chorvatštiny začala s rodiči mluvit plynně německy!

Dívka se probudila z kómatu

V dubnu roku 2010 se v Chorvatsku stala velmi zvláštní věc. Dospívající 13letá dívka se v nemocnici probrala z kómatu a místo chorvatštiny začala s rodiči mluvit plynně německy!

V chorvatském městečku Knin se zhruba 12 000 obyvateli a se nachází nemocnice, které se podařilo zadokumentovat lékařsky nevysvětlitelný úkaz. Teprve třináctiletá dívka skončila kvůli horečce ve zdejší nemocnici a následně upadla do kómatu. Ačkoli její stav byl velice vážný, po zhruba 24 hodinách se probudila a k údivu jejích rodičů i personálu hovořila zcela plynně německy. Jak je to možné? Na to nedokázal nikdo spolehlivě odpovědět…

Šetřením vyšlo najevo, že dívka má za sebou pouze úvodní lekce němčiny se základy jazyka. Dále si občas pouštěla v televizi německé filmy, kterým však nerozuměla. Co se tedy v kómatu dělo s jejím mozkem, který doslova do druhého dne získal tak unikátní schopnosti?

Kupodivu to není poprvé, kdy se odborníci a lékaři s podobnými schopnostmi setkali. Stav, kdy lidé po poškození mozku mluví jinak nebo jinou řečí, nazývají „syndrom cizího přízvuku“. Podobný případ byl zadokumentován v roce 2004 u šedesátileté Britky Lyndy Walkerové, která po mrtvici začala mluvit s jamajským přízvukem. Dodnes není případ lékařsky vysvětlen, pouze zdokumentován.

Nelze odhadnout, jak mozek zareaguje, když se dotyčný probere z kómatu. V tomto případě mohl být výhodou také nízký věk pacientky, ačkoli víme, že i dospělý mozek dokáže regenerovat a v některých oblastech vytvářet zcela nové neurony z kmenových buněk, a že je tento proces ovlivněn zkušenostmi a zážitky. Máme i další teorie, ale s ohledem na soukromí pacientky je nebudeme veřejně publikovat,“ uvedl lékař nemocnice Pavol Krtalić.

Bohužel získané znalosti nejsou trvalé a dotyční se po nějaké době vrátili k původnímu stavu. Je však zřejmé, že skutečný potenciál našeho mozku je zcela výjimečný. Dokáží lékaři v budoucnu stimulovat naše paměťová centra, abychom dosáhli podobných výkonů? Můžeme jen doufat… ale výzkumy v této oblasti pokračují.

0
0

1 thought on “Dívka se probudila z kómatu a mluvila německy

  1. Pamatuju si, jak nějaký český jezdec na ploché dráze, začal po bouračce mluvit anglicky. Sice tam jezdil už asi 2 roky, ale neuměl mluvit, pak to najednou naskočilo :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *