Husité ve službách křižáků

V dějinách se často objevují různé paradoxy. A nejinak tomu je i se vztahem husitů a křižáků. Z původních nepřátel se stali spojenci proti islámu.

Husitské války skončily bitvou u Lipan, dne 30. května 1434. V této bitvě ale nebojovali křižáci proti husitům, jak by se mohlo zdát, ale umírnění husité proti radikálům. Ti vylákali radikály z hradeb tím, že předstírali útěk, aby pak na ně z boku zaútočili. Nedošlo tak k úplné porážce husitů, ale pouze se zbavili svého radikálního, a pro všechny nebezpečného křídla. Radikálové totiž byli ti, kdo vypalovali kostely, ničili obrazy a sochy, vraždili nejen své odpůrce, ale podle nich i málo zapálené husity. Z hlediska dalšího rozvoje českých zemí se všem ulevilo.

Zdroj: Luděk Marold – Bitva u Lipan

Císař Zikmund pak s pomocí husitů, resp. jejich dohody s církví svatou, stal v Basileji českým králem. Nadále si v Čechách ale uchovala moc šlechta, tzv. panská jednota. V roce 1436 byly vydány kompaktáty, což znamenalo zavedení náboženské tolerance, jaká neměla v této době v Evropě obdoby. Ne všichni husité se s tím smířili. Vůdcem radikálů se stal Jan Roháč z Dubé, přítel Jana Žižky z Trocnova. Než došlo k úplnému vymícení husitských radikálů, nějakou dobu to ještě trvalo. Až v roce 1437 byl dobyt hrad Sion, sídlo radikálů. Poté byl Jan Roháč spolu s dalšími spolubojovníky v Praze oběšen.

Jak ale pokračovali umírnění husité? Byli to dobře vycvičení vojáci, kteří ale nic jiného neuměli. Zikmund proto využil jejich nenávisti k muslimům a povolal je k boji proti Turkům. A v tom se velmi osvědčili. Po řadě vítězných bitev, a připusťme, že i některých porážek, se nakonec střetli s tureckým vojskem v „bitvě národů u Varny“ 10. listopadu 1444.

Zdroj: Jan Matejko – Bitva pod Varnou

V této bitvě sice Turci vyhráli, když porazili spojenecké polsko-uherské vojsko, ale čeští husité bojovali do posledního dechu. Z celkového počtu 24.000 spojeneckých vojáků bylo asi jen 400 husitů pod vedením Jana Čapka se Sán. Proti nim stála muslimská armáda čítající cca 120.000 bojovníků. Turci měli tedy mnohonásobnou přesilu. Češi se ale činili. Podle dostupných údajů těch 400 husitů pobilo více než 3.000 muslimů! Všichni nakonec zahynuli, ale jejich hrdinský čin neměl být nikdy zapomenut. Však jim také v Bulharsku postavili pomník.

Zdroj: https://www.hungarianottomanwars.com/wp-content/uploads/2020/01/v%C3%A1rna_hunyadi_szobor-300×225.jpg
0
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *