Nejvyšší horou světa je Chimborazo

Nejvyšší pohoří světa jsou Himálaje a nejvyšší horou je Mt. Everest. Takto jsme se to učili ve škole a máme to jako neměnný fakt. Co když je ale pravda jinde?

Chimborazo se nachází v Ekvádoru, tj. na severozápadě Jižní Ameriky. Vrchol této hory je cca 150 kilometrů na jihozápad od hlavního města země Quita. Je to neaktivní vulkán, i když se předpokládá, že v budoucnu může k výbuchu dojít. Poslední výbuch nastal někdy mezi lety 500-600 našeho letopočtu. Za posledních 10.000 let došlo ale k nejméně 7 erupcím, takže můžeme věřit, nebo si být spíše jistí, že k dalším dojde možná už brzy.

Zdroj: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Chimborazo je součástí pohoří Kordillery, jednoho ze dvou hlavních pohoří v Ekvádoru.  A toto pohoří je zase součástí největšího pohoří v Jižní Americe, pohoří And. Název hory je pravděpodobně odvozený od slova v místním quichuanském dialektu „chimba“, což znamená „na druhé straně“. K tomu se přidá slovo „razu“, což je „led“ nebo „sníh“, a máme název Chimborazo, tj. „sníh na druhé straně“.

Až do 19. století se stále předpokládalo, že Chimborazo je nejvyšší hora planety. Když se totiž měří od středu Země, je to opravdu tak! Je to proto, že Země má zploštělý sféroidní tvar. To znamená, že kolem rovníku je mnohem silnější než kolem pólů.

Přestože je Mount Everest s výškou 8 848 m mnohem vyšší, měřeno od hladiny moře, ve srovnání s 6 263 metry Chimborazo, ten je dále od vnitřního jádra Země. Je to tedy bod, který je od Země nejblíže ke Slunci. Druhý nejvyšší bod, podle tohoto kritéria, je pak Huascarán v Peru, kde v roce 1970 zahynulo všech 14 členů expedice pod lavinou z kamení.

Zdroj: http://rootstraveler.com/blog/wp-content/uploads/2013/06/Chimborazo3.jpg

Na Chimborazo se pořádají výpravy nejen horolezecké, ale také běžné treky milovníků dobrodružství, přírody a fotografování. Za trochu toho rizika to určitě stojí.

0
0

2 thoughts on “Nejvyšší horou světa je Chimborazo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *