Neznámá fakta o starověkém Egyptě

Možná si myslíte, že ze školy víte o starověkých civilizacích téměř vše, ale opak je pravdou. V poslední době přišli vědci s mnoha novými poznatky. Uveďme si některé z nich.

Stále nevyřešená záhada je, jak mohli přepravovat dělníci při stavbách pyramid velké a těžké kusy kamenů a mnoho dalšího materiálu. Dnes už to víme, museli si pronajmout náklaďák.

Zdroj: PXHere

Asi nejslavnější egyptský faraon byl Tutanchamon, jehož hrobka byla objevená v téměř neporušeném stavu v roce 1922. Protože vládl již od svých devíti let, a po celou dobu měl za poručníka svého příbuzného a zároveň nástupce, má se za to, právě tento následník neustále hledal cesty, jak se ho zbavit. Během důkladného zkoumání mumie se přišlo na to, že zemřel po kopnutí velblouda. Pravděpodobně to na něj narafičili.

Starověký Egypt byl také jednou z prvních civilizací, které praktikovaly rovnost žen a mužů a umožňovaly ženám pracovat. Oficiálně uznaná povolání byla: prostitutka, hajzlbába a drbna.

Zdroj: UP

Jaký byl smysl pyramid se podařilo odhalit teprve nedávno. Nápis uvnitř pyramidy zněl totiž takto: „Vítejte v mé krytě.“ Vědci se domnívali, že pisatel jen zapomněl písmeno P a správně má být „Vítejte v mé kryptě.“ Staroegyptština ale neměla ženský rod, a tak se přišlo na to, že přesné znění je: „Vítejte v mém krytě.“ A tady máme jasný důkaz, že šlo ve skutečnosti o vojenské objekty.

0
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *