Neznámý původ kamenných sošek Nomoli

Hledači diamantů v Sierra Leone objevili neznámé tajemné sošky. Jednalo se o zvláštní bytosti s ještěrčí hlavou. Kdy byly vytvořeny? A koho znázorňují?

soška nomoli

soška nomoli

Když obyvatelé v Sierra Leone hledali diamanty, objevili při vykopávkách neznámé tajemné figury. Jednalo se o zvláštní polo lidské bytosti, které dodnes vyvolávají otázky. Kdy byly vytvořeny? K jakému účelu? A koho vlastně znázorňují?

africký stát Sierra Leone
Mapy.cz – africký stát Sierra Leone

Kamenné sošky a figurky Nomoli patří k nejstarším uměleckým dílům z africké Sierry Leone. Sošky se nazývají „Nomoli“ podle místa jejich nálezů. Tyto tajemné kamenné postavy jsou datované od 2500 let do přibližně 15 000 před naším letopočtem a zdá se, že dokazují existenci vyspělé starověké civilizace přítomné v současné západní Africe.

kamenná soška Nomoli
soška Nomoli – CC0 – Creative Commons

Jaké bytosti se asi staly předlohou tajemným sochám?

Africké legendy popisují obry, kteří kdysi žili na Zemi. Jedno se o mocné bytosti se zářivýma očima, jejichž hlasy bylo slyšet krajinou na veliké vzdálenosti. Další starověké legendy v Sierra Leone hovoří o tom, že v nebi kdysi žili andělé, které Bůh potrestal, proměnil je v lidi a poslal je na Zemi. A postavy Nomoli slouží jako připomínka vyhnání „andělů“ z nebes na Zemi, kde měli žít jako lidé…

Existují další podobné místní legendy, které poskytují určitý vhled do původu postav. Dnes někteří domorodci v Sierra Leone považují sochy za postavy štěstí, určené jako strážci. Umístili sochy do zahrad a polí s nadějí, že budou mít dobrou úrodu. V některých případech, v dobách špatné sklizně, jsou sochy Nomoli rituálně bičovány jako trest.

kamenná soška Nomoli
soška Nomoli – CC0 – Creative Commons

Zajímavostí okolo soch je více. Například metody potřebné k vytvoření takových postav neodpovídají době, ve které tyto postavy vznikly. Uvnitř jedné ze soch byla nalezena malá, dokonale kulatá kovová koule. Jak mohla vzniknout, když její výroba by vyžadovala moderní technologii zpracování kovu a možnosti vytvářet vysoké teploty tání?

Proto se někteří badatelé přiklánějí k tomu, že sochy Nomoli odkazují na existenci starověké civilizace, která byla mnohem vyspělejší a sofistikovanější, než by měla být…

1
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *