Oblíbený sport ničí zdraví

Zdá se to až neuvěřitelné, ale i tak oblíbený rekreační sport jako je jízda na kolečkových bruslích vám může způsobit velké zdravotní potíže a v mnoha případech i trvalé.

Na základě rozsáhlého výzkumu, který prováděl profesor Steve Dungherty spolu s dalšími kolegy na univerzitě v Marylandu ve Spojených státech bylo zjištěno, že častá jízda na kolečkových bruslích má vážné následky pro kyčelní klouby.

Zdroj: Pixabay

Kývavý pohyb, při kterém jsou namáhány zejména stehenní svaly, působí také na postavení kyčelního kloubu a nepřirozeně jej opotřebovává. V důsledku toho dochází k jevu, který všichni známe jako afitróza. Kyčelní kloub je vlastně jednoduchý, spojuje jen dvě kosti – pánev a kost stehenní. Záludnost se ale skrývá právě v tomto detailu. Na kyčelní kloub působí nepřirozeně vysoký tlak celého trupu, který jízda na kolečkových bruslích ještě násobí. Tím se postupně opotřebovává chrupavka a vzniká zmíněná afitróza.

Zdroj: Pixabay

Profesor Dungherty však s kolegy přišli ještě na jeden jev. Ten je znám v odborné literatuře jako postupné degenerativní rozpadnutí periarticulární tkáně. Laicky řečeno okolí kosti uhnije. V takovém případě neexistuje žádná pomoc a člověk s touto diagnózou brzy přestává chodit i sedět.

Na vzorku dobrovolníků holdujících jízdě na kolečkových bruslích, a porovnáním s ostatní populací, byly zjištěny velké rozdíly v kvalitě kyčelního kloubu především u mladších jedinců. To je přirozené, protože starší lidé již mají kyčelní kloub více či méně opotřebený a tak rozdíly nejsou tak zřejmé jako u mladší populace. Co však bylo velmi překvapivé je rychlost s jakou může dojít až k nevratnému procesu odumírání tkáně kolem kloubu.

Již po pouhém roce pravidelné jízdy jednou týdně na kolečkových bruslích vykazovali někteří jedinci ve věku kolem 20 let takové opotřebení kloubu, jako kdyby jim bylo sedmdesát!

Zdroj: Pixabay

A ta nejhorší zpráva nakonec. Ptáte se, proč jsme se o tom nedozvěděli dřív? Jednoduše proto, že žádný výzkum nebyl doposud k dispozici a tak lékařské zprávy nic takového nezaznamenaly a ani zaznamenat nemohly. Nikoho prostě nenapadlo dát do souvislosti oblíbený sport s tak závažným poškozením.

2
0

10 thoughts on “Oblíbený sport ničí zdraví

  1. Tady nevím, jestli tomu věřit nebo ne. Některý články jsou na první dobrou fakt prča, ale tohle zní skoro jako že je to fakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *