Oumuamua posel z vesmíru

V říjnu roku 2017 proletěl Sluneční soustavou záhadný objekt. Záhadný z mnoha důvodů. Původně byl považován za kometu, později se myslelo, že jde o planetku. Nakonec se objevil mezi vědci názor, že může jít o umělé těleso. A to není všechno. Tento objekt se nikdy nepodařilo vyfotit!

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eso1737a.jpg

Mezihvězdný objekt Oumuamua byl objeven 19. října 2017 pomocí dalekohledu na Havaji. Toto jméno znamená v havajštině zvěd nebo posel a je dlouhé 400 metrů, na šířku má téměř 40 metrů. Jeho rychlost byla již na počátku spatření závratná – přes 25 km za vteřinu. Navíc nelze vůbec zjistit, odkud těleso přiletělo a kam odletělo. Ví se pouze, že obletělo Slunce, jehož působením se rychlost zvýšila na neuvěřitelných 44 km/s a zamířilo k souhvězdí Pegase.

Rok po objevení, v roce 2018, prohlásili astronomové, že těleso může být umělého původu. Žádné signály technického rázu ale nebyly zaznamenány, což ale vede spíše k domněnce, že se někdo nechtěl prozradit natož být kontaktován. Oumuamua tak pořádně zamotal vědcům hlavu a je zajímavý z mnoha důvodů. Především je to první mezihvězdný asteroid svého druhu, jaký kdy lidé viděli. Zadruhé je to prazvláštní tvar, který je plochý a protáhlý. Zatřetí a možná nejdůležitější je, že se pohybuje divně. Ukazuje totiž odchylky od běžné dráhy podobných těles, nepohybuje se tedy jako běžná kometa nebo asteroid.

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oumuamua_orbit_at_perihelion.png

Vysvětlení jeho podivného pohybu je různé. Jedni se přiklánějí k tomu, že využívá „sluneční vítr“, tj. tlak slunečního záření. To je ale málo pravděpodobné. Jiné teorie se přiklánění k tomu, že si vyrábí energii neznámého původu nebo, že je částí odlomené mezihvězdné sondy. Dokonce jsou i názory, že jde o funkční sondu vyslanou mimozemskou civilizací k tomu, aby to tady prozkoumala. Máme se obávat příchodu mimozemšťanů nebo se na ně těšit?

1
0

2 thoughts on “Oumuamua posel z vesmíru

  1. Amíci přiznali, že o některých jevech se neví vůbec nic a můžou to být zelený mužíčci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *