Proč Bulhaři kývají hlavou jinak než my

Některé bulharské zvyky jsou zajímavé, například kombinace mléčných produktů s pivem. Naprostá zvláštnost ale je vyjadřování souhlasu a nesouhlasu kýváním hlavou opačně než jsme zvyklí.

Při pátrání, proč tomu tak je, musíme až do dávné historie. Bulharsko jako země existuje od 7. století, ale na 500 let se dostalo pod osmanskou nadvládu, která skončila těsně po přelomu 20. století. A v tom hledejme důvody opačného vyjadřování souhlasu a nesouhlasu.

Osmanská okupace byla bouřlivým obdobím v bulharské historii, což mělo za následek tisíce úmrtí a mnoho náboženských otřesů. Toto napětí mezi osmanskými Turky a Bulhary je zdrojem dvou převládajících teorií o bulharských konvencích kývání hlavou.

Zdroj: Stockholm Center

První teorie je považována za něco jako národní mýtus, jehož historie sahá až do doby, kdy byly balkánské národy součástí Osmanské říše. Když osmanské oddíly zajaly pravoslavné Bulhary a pokusily se je přinutit, aby se zřekly své náboženské víry držením mečů na krku, Bulhaři zavrtěli hlavami nahoru a dolů proti čepelím meče a zabili se. Hlavním kývnutím nahoru a dolů se tak stalo vzdorné gesto, které říkalo „ne“ okupantům země, místo aby se obrátili na jiné náboženství.

Další méně krvavá verze událostí z doby Osmanské říše naznačuje, že obrácení kývnutí hlavou bylo provedeno jako způsob, jak zmást turecké okupanty, takže „ano“ vypadalo jako „ne“ a naopak.

Zdroj: Wikimedia Commons

Teorie mohou být různé, ale realita je stále stejná. V Bulharsku se prostě kýve opačně. Problém je, že Bulhaři při komunikaci s cizinci často přejímají náš způsob kývání a vzniká tak velký zmatek. Proto je lepší se soustředit na to, abyste v Bulharsku hlavou nekývali a raději používali k vyjádření souhlasu slovo „da“ a pro nesouhlas slovo „ne“. A stejně jako Bulhaři to raději třikrát zopakujte, tedy „da, da, da“ a „ne, ne, ne“.

2
0

1 thought on “Proč Bulhaři kývají hlavou jinak než my

  1. Teď jsem se odtamtud vrátil a nejsou tam žádný turisti. Takže Bulhaři kývají po svém a někdy způsobuje pěkný zmatek. Navíc některý kroutí hlavou sem a tam, jiný ale jen dělají jakýsi kroužek. A teď se v tom vyznej :)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *